Projeler

Öğrenciler son senelerinde eğitim süreleri boyunca çeviri üzerine edindikleri bilgileri uygulayabilecekleri bir çeviri projesi ile Çeviribilim lisans derecelerini tamamlarlar. Bu proje kapsamında bir metin çevrilip çeviri süreci hakkında bir yazı yazılabilir veya çeviriyle ilişkili bir konuda akademik bir makale hazırlanabilir. Öğrencilerin kendi seçtikleri bir bölüm hocası ile bire bir çalışarak yaptığı bu projenin notlandırılmasında öğrencinin projeye katılımı göz önünde bulundurulur. Çeviri projesi, öğrencilerin seçtikleri metin veya konuya daha fazla vakit ayırabilmesi ve proje danışmanlarıyla daha detaylı bir şekilde çalışabilmesi amacıyla, tek kredilik TR 427 Çeviri Projesi Tasarımı dersini ve bu dersin devamı olan TR 428 Çeviri Projesi dersini kapsayarak toplam iki dönemde yapılmaktadır.
 
Projenin içerik ve sürecini açıklayan bu kılavuzda metnin uzunluğu, formatı, biçemi ve öğrenci-danışman işbirliği ile ilgili detayları bulabilirsiniz.
 
Proje danışmanınızı seçerken, araştırma yapacağınız alanı/çeviri yapacağınız konuyu göz önünde bulundurmanızı ve benzer alanlara ilgi duyan bir danışman seçmenizi öneriyoruz. Proje danışmanları ve ilgi alanlarıyla ilgili bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.